Your search results
Zverejnil admin on 28 júla, 2022
0

Kúpiť novostavbu alebo byt v pôvodnom stave?

Pri výbere nehnuteľnosti je potrebné zohľadniť niekoľko kľúčových faktorov. Jedným z nich je aj vek bytového domu, na základe ktorého máme na výber medzi novostavbou a starším bytom v pôvodnom stave. Oba typy bytov ponúkajú niekoľko plusov, ktorých zohľadnenie nám uľahčí rozhodovanie. 

Bytová výstavba na Slovensku dosahuje slušné čísla. Ponuka je aj napriek občasnému poklesu počtu voľných bytov pestrá a kupujúcim ponúka pri kúpe nehnuteľnosti dosť široké možnosti. V každej dobrej lokalite majú na výber z viacerých nových aj starších bytov. Tie sa nelíšia iba vekom. Rozdiely medzi novostavbami a starými bytmi v pôvodnom stave súvisia aj s trhovou cenou, technickým stavom, nákladmi na bývanie či energetickou efektivitou. 

Kúpna cena hrá v prospech staršieho bytu

V prípade rovnako veľkých bytov situovaných v rovnakej lokalite sú novostavby vždy o niečo drahšie. V najlukratívnejších lokalitách sa môže tento rozdiel pohybovať v tisíckach eur. Staré byty sa v porovnaní s bytmi v novostavbách predávajú výrazne lacnejšie aj vtedy, keď prejdú rozsiahlou rekonštrukciou. Nižšia kúpna cena v konečnom dôsledku nemusí byť výhodnejšia. Po zarátaní nákladov na rekonštrukciu sa môže dostať až na úroveň ceny nového bytu.

Nižšie náklady na bývanie sú v novostavbe 

Z dlhodobého hľadiska sa ako ekonomicky výhodnejšia javí kúpa nového bytu. Novostavba je postavená z kvalitnejších a šetrnejších materiálov, čo znižuje celkovú spotrebu energií v byte. S tým sa znižujú aj celkové náklady na bývanie, ktoré môžu byť nižšie o niekoľko stoviek eur ročne. Rozdiely sú viditeľné najmä pri platbách za teplo. Nové bytové domy sú už zateplené, čo bráni tepelným stratám, ktoré zvyšujú náklady v nezateplených starších bytových domoch.

Nový byt býva v lepšom technickom stave

Keďže nový byt nie je opotrebovaný, jeho majiteľ ušetrí ďalšie peniaze za opravy, údržbu či rekonštrukciu. Výdavkom na opravy a rekonštrukčné zásahy sa nemusí vyhnúť ani pri kúpe staršieho zrekonštruovaného bytu. Jeho stav môže byť poznačený skrytými poruchami, ktoré zvyšujú náklady na energie alebo oberajú majiteľa o pohodlie. Skryté poruchy dokáže odhaliť technická inšpekcia nehnuteľnosti, ktorú sa odporúča vykonať už pred kúpou bytu. 

Rýchlejšie presťahovanie do starého bytu

Developeri predávajú nové byty už pred ukončením výstavby bytového domu. Vzhľadom na veľký dopyt po novom bývaní sa tzv. byty z papiera vypredávajú už niekoľko mesiacov pred kolaudáciou. Kupujúci sa tak do nového bytu nemôže presťahovať hneď. To nehrozí pri kúpe staršieho bytu, ktorý je k dispozícii hneď po jeho odovzdaní do rúk nového majiteľa. Zdržanie nastane len vtedy, keď sa kupujúci rozhodne byt hneď po kúpe rekonštruovať. Presťahovať sa do zrenovovanej nehnuteľnosti bude môcť hneď po ukončení rekonštrukcie, ktorá trvá najviac niekoľko týždňov.

Ďalšie plusy a mínusy nových a starších bytov:

Nový byt
+ dlhšia životnosť nehnuteľnosti– nové byty sa stavajú menšie
+ vlastné parkovacie miesto k bytu– poloha v okrajových štvrtiach
+ vyšší potenciál zhodnotenia bytu– vyššie prvotné náklady na kúpu
Starší byt
+ poloha bližšie pri centre mesta– vyšší príspevok do fondu opráv
+ lepšia občianska vybavenosťriziko vecného bremena a tiarch
+ sťahovanie do zariadeného bytu– nižšia likvidita bytu v budúcnosti

Pri výbere medzi novým a starším bytom v pôvodnom stave zohráva dôležitú úlohu aj spôsob financovania nehnuteľnosti. Ak chce kupujúci financovať byt prostredníctvom hypotekárneho  úveru, pri kúpe nového bytu má šancu získať vyšší úver s výhodnejšími podmienkami. Banky preferujú novšie nehnuteľnosti s vyššou likviditou, čo zohľadňujú aj pri nastavení podmienok pre žiadateľa o úver.

Compare Listings