Your search results
Zverejnil admin on 28 júla, 2022
0

Dokedy budú ceny nehnuteľností rásť?

Realitný trh šliape ďalej na plné obrátky. Ceny bytov aj rodinných domov pokračujú v rýchlom raste a postupne dosahujú nové maximá. Tento trend pretrváva už pár rokov a podľa viacerých expertov bude pokračovať ďalej. 

O spomalení rastu cien nehnuteľností na bývanie sa v posledných rokoch hovorilo už viackrát. Prvé náznaky spomalenia prišli vo vybraných regiónoch minulý rok. Vývoj cien na realitnom trhu v prvej polovici aktuálneho roka však opäť sprevádzal rýchly rast. Podľa čísel Národnej banky Slovenska sa ceny bývania v 1. kvartáli 2022 zvýšili o viac ako 23 %.Podobný nárast sa očakáva aj v pripravovaných štatistikách za 2. tohtoročný kvartál. 

Ceny bývania tlačí nahor vysoký dopyt

Dôvodov, pre ktoré sa možné predpovede o spomalení rastu cien nehnuteľností nenapĺňajú, je viac. Mnohí experti považujú za hlavnú príčinu vysoký dopyt po bytoch a rodinných domoch. Kým je záujem o nehnuteľnosti nadpriemerný a ich predaj dosahuje vysoké čísla, developeri nebudú ceny nehnuteľností znižovať ani tlmiť ich ďalší rast. Prekážkou k spomaleniu rastu je aj zdražovanie stavebných materiálov a vyššie ceny stavebných pozemkov, čo sa premieta do cien bytov a domov. 

Čo zvyšuje dopyt po bytoch a domoch:

– stále nízke úrokové sadzby hypotekárnych úverov

– nižšia dostupnosť bývania  v niektorých lokalitách

– obavy z inflácie a z rekordného tempa zdražovania

– investícia do nehnuteľnosti ako ochrana pred infláciou

Vhodný čas na kúpu nehnuteľnosti

Rastúci dopyt v kombinácii s nárastom cien prispieva k znižovaniu dostupnosti bývania. Na realitnom trhu je menej voľných bytov, čo ešte viac tlačí na ich zdražovanie. Do konca roka môžu ceny nehnuteľností vzrásť minimálne o ďalších 10 až 20 %. Podľa realitných expertov je tak súčasná doba vhodným časom na kúpu, obzvlášť pre kupujúcich, ktorí chcú financovať byt alebo dom prostredníctvom hypotéky. Úrokové sadzby sú stále na nízkej úrovni, čo môžu kupujúci využiť na kúpu drahšieho bytu s vyšším potenciálom zhodnotenia. 

Compare Listings