Your search results
Zverejnil admin on 18 júla, 2022
0

5 faktorov, ktoré najviac zvyšujú bonitu bytu

Ceny bytov naďalej stúpajú. Podľa najnovších predpovedí má tento trend pretrvávať aj v najbližších rokoch. Pre záujemcov o kúpu nehnuteľnosti je to skvelá príležitosť využiť zdražovanie na realitnom trhu vo svoj prospech. Tajomstvom úspechu je kúpa bytu s čo najvyššou bonitou. 

Práve bonita bytu určuje, ako bude nehnuteľnosť ohodnotená a aká bude jej likvidita. Čím je vyššia, tým má byt vyšší potenciál zhodnotenia. S vyššou bonitou sa zvyšuje aj šanca na jeho okamžitý predaj. Faktorov, ktoré ju ovplyvňujú, je niekoľko. 5 z nich zohráva pri hodnotení atraktivity nehnuteľnosti a výnosnosti investície do jej kúpy hlavnú úlohu. 

1. Lokalita

Dopyt po bytoch v najlukratívnejších lokalitách zaznamenáva dlhodobý rast. Do ich kúpy je potrebné zainvestovať viac peňazí, no táto investícia sa niekoľkonásobne vráti späť v podobe vyššieho zisku pri predaji nehnuteľnosti. Z hľadiska lokality sú najbonitnejšie byty tie, ktoré sa nachádzajú priamo v centre mesta alebo v prominentnejších okrajových štvrtiach s dobrou dostupnosťou do centra. Vyššou bonitou sú známe aj byty situované v tesnej blízkosti fabrík alebo administratívnych centier, ktoré ponúkajú veľmi dobrú dostupnosť do práce. 

2. Občianska vybavenosť

Obytnú lokalitu robí lukratívnou najmä občianska vybavenosť. Ak sa bytový dom nachádza v centre mesta, obyvatelia bytov majú na dosah ruky všetky základné služby a inštitúcie od škôl, bánk a nemocníc po obchody. V prípade bytov situovaných na sídliskách a v okrajových častiach mesta zohráva ich dostupnosť jednu z kľúčových úloh pri výbere nehnuteľnosti. Čím sú tieto služby dostupnejšie, tým je bonita bytu vyššia, čo vedie k jeho vyššiemu zhodnoteniu.

3. Dopravná infraštruktúra

S lukratívnosťou lokality nesúvisí iba občianska vybavenosť. K vyššej bonite bytu prispieva aj dopravná situácia a stav dopravnej infraštruktúry v okolí bytového domu. Kvalitné cesty a blízkosť zastávok MHD ocenia najmä obyvatelia, ktorí každý deň cestujú do práce, prípadne do škôl. Od stavu dopravnej infraštruktúry závisí rýchlosť presunu aj komfort pri cestovaní, ktorý sa potom podpíše na pracovných, resp. študijných výkonoch.

4. Poloha a orientácia bytu

Medzi kľúčové faktory zvyšujúce bonitu bytu patrí aj jeho poloha v bytovom dome. Byty na horných poschodiach sú drahšie ako byty situované dole. Platí to najmä vo viacposchodových bytových domoch, z ktorých sa odkrýva výhľad na mesto a jeho okolie. Pri zvyšovaní bonity vstupuje do hry aj orientácia bytu, ktorá má priamy vplyv na pohodlie obyvateľov. Vzhľadom na intenzitu svetla prenikajúceho do interiéru, ktorá sa v závislosti od orientácie na konkrétne svetové strany mení, ovplyvňuje aj spotrebu tepla a s tým spojenú výšku nákladov na energie. 

5. Stav bytu a bytového domu

Náklady na energie či iné výdavky na bývanie ovplyvňuje aj stav bytového domu. Na trhu so staršími nehnuteľnosťami disponujú lepšou bonitou byty v zateplených objektoch. Pre daný byt je plusom stav po kompletnej rekonštrukcii. Ak sa nachádza v lukratívnej lokalite, môže mať vyšší potenciál zhodnotenia ako byt v novostavbe v menej lukratívnej lokalite. Obzvlášť vtedy, keď má vhodné dispozičné riešenie a jedná sa o veľkometrážny byt, akých je v ponuke menej. 

S rastúcimi nárokmi kupujúcich sa pri hodnotení bonity začali brať do úvahy ďalšie faktory, od ktorých závisí celková atraktivita bytu a potenciál jeho zhodnotenia. Hodnotu a likviditu investičnej nehnuteľnosti ovplyvňuje aj stav životného prostredia v danej lokalite, vyhliadky na budúcu zástavbu v tesnej blízkosti bytového domu či kultúrne vymoženosti pre miestnych. Plusom, ktorý môže zvýšiť cenu nehnuteľnosti o pár stoviek až tisícok eur, je aj nízka miera kriminality, nízka nezamestnanosť a dobré sociálne pomery. 

Compare Listings